Unutularak dört rekatlı farz namaz beş rekat kılınsa ve selam verildikten sonra hatırlansa o namaz olmuş mudur, yoksa yeniden mi kılınmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her farz namazın son rekatında oturmak farzdır. Eğer son rekatta oturmadan ayağa kalkılmış ve beşinci rekatın secdesi de yapılmışsa, farz terk edildiği için namazın yeniden kılınması gerekir. Ancak dördüncü rekatın sonunda oturulmuş, sonra beşinci rekata kakılmış ise namaz olur.

İlave bilgi  için tıklayınz:

Kaç rekat kıldığını unutan veya rekatlarda hata yapan kimse nasıl hareket etmelidir?..