Lafız olarak Peygamberimizin ağzından çıkan kaç hadis vardır?

Soru Detayı
Lafız olarak Peygamberimizin ağzından çıktığı gibi rivayet edilmiş kaç hadis vardır? Hadislerin hepsi mana olarak mı rivayet edilmiştir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadisler mana olarak ifade edildiği gibi, bizzat Peygamberimizin (asm) ifade ettiği gibi de rivayet edilmiştir.

Hadislerin sahih olup olmaması hususunda muhaddisler arasında farklılık vardır.

Peygamberimiz (asm)'in yalnızca sözleri değil tavırları, hareketleri, yaşantı tarzı, ibadet şekilleri vs. de hadis olarak nakledilmiştir. Bunların tekrarları çıkarıldığında, günümüze ulaşan kırk-elli bin civarında hadis vardır.