Namazda bir uzvun açılması durumunda namaz bozulur mu? Bunun nölçüsü nedir?

Soru Detayı
Namazda, secde anında eşimin bel kısmı açıldı ve ben onu gördüm. Bu durumda eşimin abdesti mi namazı mı, ya da her ikisi mi bozolur? Bu başka bir kişi de olsa durum farklı olur mu? Yani mahremiyet noktasından namazı / abdestin bozulması fark eder mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Belin dörtte birinden azı açılmışsa namaz bozulmaz. Bu konuda abdest bozulması söz konusu değildir.

Namaz kılarken avret yerlerinden biri açılırsa, vakit kaybetmeden hemen örterse, namazı caizdir. Bunda icmâ vardır. Bir rükün yerine getirilecek kadar bir zaman beklerse, namazı bozulur. Bunda da icmâ' vardır. Ancak İmam Muhammed'e göre bu durumda bir rükün eda edinceye kadar örtmezse namazı bozulur. Bir rükün eda edilecek kadar bir zaman bekler, fakat bir rükün eda etmezse namazı bozulmaz. (Şerh-i Nükaaye / Şeyh Ebû'l-Mekârim.)

Birinci görüş ihtiyata uygun görülmüştür.