Taksitle araba almak caiz midir? Peşin fiyat ile taksitli fiyat arasındaki fark faize girer mi?

Soru Detayı
Benim sorum taksitlerler ilgili. Benim bir yakın akrabam taksitle bir otomil almaya karar vermiş. İlk taksitini yuzde %20-%25 ödemesi lazım imiş, onu ödemiş yaklaşık 2800 euro civarında. Ve diğer taksitleri ayda 110 euro olmak uzere yetmiş iki ayda ödemesi gerekirmiş. Mesela araba değeri 10.000 euro ise taksitlerle daha pahalı çıkar. Bu fazla para o kişi tarafindan ödenecek ise ne durumda olur, yani faiz burada karışır mı?. Eger faiz varsa ne yapmasını tavsiye edersiniz?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizli kredi kullanmadan, vadeli yapılan alışverişler helaldir. Buna göre peşin fiyatı 10.000 euro olan bir arabayı taksitli olarak 15.000 euroya almak caizdir.

Vadeli alışveriş faiz değildir.