Akika kurbanı kesmenin hükmü nedir; ne zamana kadar kesilebilir?

Soru Detayı
Akika kurbanı kesmenin hükmü nedir? Kesmek mi yoksa kesmemek mi uygundur? Bir de ne zamana kadar kesilebilir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kurban, çocuk doğduktan itibaren bülûğ çağına kadar kesilebilir. Çocuk doğduktan sonra yedinci, on dördüncü ve yirmi beşinci günlerden birinde kesilmesi, daha güzel görülmüş; bilhassa yedinci gün içinde kesilmesi en faziletli olarak kabul edilmiştir.

Kurbanın kesildiği aynı gün çocuğun saçı traş edilir ve saçın ağırlığınca altın veya gümüş veya o miktarın bedeli sadaka olarak verilir. Çocuğun adının da o gün konulması evlâdır.

Bu kurban, çocuğun doğduğu günden bâlîğ olacağı güne kadar kesilebilir. Ancak doğumun yedinci gününde kesilmesi daha çok sevap kazanmaya sebeptir.