Ebedî cehennemde kalmaktan bahseden, Müminun suresi 103. ayet kâfirler hakkında inmişse, 102. ayet de kâfirler hakkında olamaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müminun Suresi, 102 - 103. Ayetler:

"O zaman kimlerin tartıları ağır gelirse, işte bunlar kurtuluşa ermiş olacaklar."

"Tartıları hafif gelenler ise, kendilerine zarar vermiş olanlardır. Onlar cehennemde ebedî kalacaklar."

102. ayet müminler hakkındadır; 103. ayet ise inanmayanlar hakkındadır. Soruda belirtmiş olduğunuz husus, sonraki ayetlerde açıklığa kavuşmaktadır. Devam eden ayetlerde müminlerle inanmayanların kıyaslaması yapılmaktadır. Bir ayeti doğru anlayabilmek için siyak ve sibakına bakmak gerekir. 102. ayetin müminler hakkında olduğu devam eden ayetlerden açıkça anlaşılmaktadır.

Müminun Suresi, 104 - 111. Ayetler:

104. Ateş yüzlerine vuracak, orada dudakları çekilmiş, dişleri görünür bir hâlde bulunacaklar.

105. Size âyetlerim okunurdu da onları yalanlardınız değil mi?

106. Derler ki: "Rabbimiz! Kötü yanımızın etkisinde kaldık; biz bir sapkınlar topluluğu olduk."

107. Rabbimiz! Bizi buradan çıkar; eğer bir daha eskiye dönersek, artık belli ki biz zalim insanlarız."

108. Allah buyurur ki: "Alçalmış olarak kalın orada! Ve artık bana bir şey söylemeyin!.."

109. Kullarım arasında, 'Rabbimiz! Biz iman ettik; bizi atfet, bize acı! Sen merhametlilerin en iyisisin.' diyen bir kesim de şüphesiz vardı.

110. Ama siz (ey müşrikler), işte onları alaya aldınız; sonunda bu tutumunuz size beni anmayı unutturdu; hep gülerdiniz onlara.

111. Bugün de ben onlara sabretmelerinin karşılığını veriyorum. Onlar hakikaten muratlarına ermişlerdir.