Hz. Ali'nin fiziksel özellikleri, şemaili hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ali b. Ebû Tâlib ortaya yakın kısa boy­lu, koyu esmer tenli, iri siyah gözlü olup, sakalı sık ve genişti; yüzü güzeldi, gü­lümserken dişleri görünürdü. Kendisine Hz. Peygamber (asm) tarafından verilen “Ebû Türâb” lakabından başka “el-Murtazâ” ve “Esedullâhi'l-gâlib” gibi lakapları da vardır. Çocukluğunda puta tapmadığı için daha sonraları “Kerremallahu veç­heh” dua cümlesiyle anılmıştır.

(bk. T.D.V. İslam Ansiklopedisi, İstanbul-1989, ALİ mad., ​II/374)