Ben Hanefi mezhebindenim. Şafii mezhebine göre amel edenlerin çoğunlukta olduğu yerde cemaatle nasıl namaz kılarım?

Soru Detayı
Benim bulunduğum yerde Şafii mezhebi çoğunlukta;farz namazından sonra hemen tesbihat yapılıyor, ben sünnetleri mi kılayım yoksa tesbihatı mı yapayım? Bir de imama uyarsam fatiha ve zammı sure okuyacak mıyım?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine göre amel etmeniz gerekir. İmamın arkasında Fatiha ve sure okumanız gerekmez. Sünnetleri de kılmanız gerekir.

Şafiilerin çoğunlukta olduğu bir cemaatte, imam da Şafii mezhebine mensup olduğunda, Hanefi olan kimsenin imama uymasında bir sakınca yoktur. Fazladan herhangi bir şey yapması da gerekmez. Kendi mezhebinin kurallarına göre namazını kılar. İmamın bazı küçük farklılıklarla kılıyor olması, Hanefi olan kimsenin namazını etkilemez.

Vakit namazlarının sünnetlerinin yerine de kaza namazı kılınır. Ancak, kaza namazım var sünnet kılamam, diye hem kaza namazını hem de sünneti terketmek doğru olmaz.