Cuma namazı kaç rekattır? Efendimiz cuma namazını kaç rekat kılmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazının farzı iki rekattır. Cumanın farz olan bu iki rekatından ayrı olarak, dördü farzdan önce, dördü de farzdan sonra olmak üzere, sekiz rekat da sünneti vardır. Vakit girdikten sonra, önce cumanın dört rekatlı ilk sünneti kılınır. Ondan sonra camiin içinde iç ezan okunur. Ezandan sonra hatib minbere çıkar ve hutbe okur. Hutbe bittikten sonra, mihraba geçerek imam olur ve cemaatle iki rekat cuma namazı kılınır. Bu iki rekat farzdan sonra, cemaat dört rekat da cumanın son sünnetini kılarlar. Böylece cuma namazı tamamlanmış olur.

Bundan sonra biri dört, diğeri iki rekat olarak kılınan iki namaz daha vardır ki, bunlar cuma ile ilgili değildir. Dört rekatlı olan cumanın ilk sünneti gibi kılınır. İstenirse, son iki rekatta sûre okunmadan da kılınabilir (öğlenin farzı gibi). Kılınan bu namazın ismi, Zuhr-i âhirdir. Niyet şöyle yapılır: "Niyet ettim vaktine yetişip de henüz üzerimden sâkıt olmayan son öğle namazına." Bu namaz şayet cuma namazının sahih olmama durumu olursa, o günün öğle namazı yerine geçmesi için fakîhler tarafından düşünülmüş bir tedbirdir. Şayet cuma namazı sahih olmuşsa, bu namaz kazaya kalmış bir öğle namazı yerine geçer. Kaza borcu olmayan için ise, nafile namaz hükmünü alır. Zaten cumanın sünneti gibi kılınmasının efdal olması da bu sebebdendir. Zuhr-i âhirden sonra da iki rekat vaktin sünneti diye bir namaz kılınır. Bu iki rekat, sabah namazının kazâsı olarak da kılınabilir.