Bir yaşına gelmemiş çocuğun saçlarını kesmek caiz mi?

Soru Detayı
Bir yaşına gelmemiş çocuğun saçlarını kesmek günah mı? Kimisi günah diyor; kesilen saçı ne yapmak gerekir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir yaşına gelmemiş çocuğun saçlarını kesmek günah değildir; aksine sünnettir.

Yeni doğan bebeğin başındaki ilk saçlarına akîka; bu çocuğun doğumundan yedi gün sonra başındaki tüyleri kısmen veya tamamen traş edip adını koyduktan sonra Allah Teâlâ'ya şükür için kesilen kurbana akîka kurbanı denir.

Hz. Aişe (r.a.)'den şöyle rivâyet edilmektedir:

"Resul-i Ekrem (s.a.s.} bize erkek çocuklar için iki, kız çocukları için bir koyun 'akîka' olarak kurban etmemizi emretti." (İbn Mâce hadis no: 3163, Zebâih, no: 1515).

Yine Hz. Âişe (ra) validemizin rivâyetine göre, Peygamber Efendimiz (s.a.s.), torunları Hasan ile Hüseyin'in doğumlarının yedinci günü akika kurbanlarını kesmiş ve adlarını koymuştur. (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XI / 401)