"Anam babam sana feda olsun ya Resulallah (s.a.v.)" ne demektir? Diyen kişinin özellikleri nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Râvi, Enes. Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur:

"Sizden biri, beni, babasından, evladından ve bütün insanlardan daha çok sevmedikçe iman etmiş sayılmaz." (Nesai'nin bir rivayetinde "... malından ve ailesinden daha sevgili..." denmektedir.) [Buhari, İman 8; Müslim, İman70, (44); Nesai, İman 19, (8,114, 115)]

"Anam babam sana feda olsun ya Resulallah (s.a.v.)" sözü sahabelere ait bir sözdür. İslamiyet'in ilk olarak yayılmaya başladığı zamanlar, İslamı kabul eden bazı sahabeler anne ve babaları tarafından dışlanmış, hatta işkenceye maruz kalmıştır. Daha sonra Medine'ye hicret gerçekleşmiş ve Mekke müşrikleriyle yapılan savaşlarda baba oğul karşı karşıya geldiği de olmuştur.

İslamiyetin ilk ortaya çıktığı yıllar sahabe fedakarlığının zirveye çıktığı yılllardı. "Anam babam sana feda olsun" sözüyle Allah ve Rasulüne olan bağlılık ifade edilmiştir.