Sünnet ve farzları kılarken okunacak sure sıralaması ayrı ayrı mı düşünülür?

Soru Detayı

Namazda sure sıraları ile ilgili verilen cevapları inceledim, hep aynı namazdan bahsediliyor; yani birinci ve ikinci rekatlar veya üç ve dört... Peki sabah namazını düşünelim mesela, sünnetinde Felak ve sonra Nas sureleri, farzında da Maun ve Kevser sureleri gibi okunabilir mi; yoksa sünnetten farza geçince de mi sıra gözetmek gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sıralamaya uymak, selam verince sona erer. Her namaz kendi içerisinde değerlendirilir. Surelerin sıralamasında sünnetle farz birlikte düşünülmez. Sünnetteki sıralama ayrıdır; farzdaki sıralama ayrıdır.

Mesela, sabah namazının sünnetinde Felak ve Nas surelerini, farzında ise Kevser ve İhlas surelerini okuyabilirsiniz.