Cuma hutbesini dinleyemeyen hakkındaki hüküm nedir?

Soru Detayı

- Cuma hutbesi farzdır, dinlemesi de her mükellefe farz mıdır?
- Şöyle ki; cami dolu olsa, dışardaki cemaate ses gitmese, o insanlar hutbe bitene kadar camiye girmeliler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma hutbesi farzdır. Hutbe okunmayan cuma namazı sahih olmaz. Ancak bir Müslüman hutbe okunurken yetişemese bile, imam cuma namazını bitirmeden yetişse cuma namazı olur.

Hutbe okunurken hatipten uzakta veya ona yakın yerde bulu­nan her mü'min hutbeyi dikkatle dinler. Fazla uzakta olup hatibin sesini işitemiyenler ise yine susup kalbini zikrullah ile meşgul kılar. Muhtar olan da budur. (Cevahîrü'l-Ahlâti) İhtiyata en uygun sayılan da budur. Zeylaî de aynı görüştedir.

Bazısına göre, hutbeyi işitemiyecek ka­dar uzakta oturan kimse Kur'ân okur. Bazısına göre, yukarıda belir­tildiği gibi susup zikirle kalbini meşgul tutar. El-Muhit sahibi Radıyüddin "En sahih olanı, susmaktır." demiştir. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/495)