Kur'an hatminden sonra nasıl dua edilir, duadan önce hangi sureleri okumak gerekir?

Soru Detayı
Ben Kur'an-ı Kerim'i hatmettim, ama hatim sonunda okumam gereken sureleri sırasıyla hatırlayamıyorum. Daha doğrusu karıştırıyorum. Acaba bana sırasıyla okunması gereken sureleri söyler misiniz? Ayrıca Kur'an-ı Kerim'in mealini de Arapçasının yanında okudum. Bu şekilde Kur'an'ı hatmetmiş olur muyum?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hatim duasına geçmeden önce Nâs ve Fâtiha sureleri ile Bakara suresinin başından beş âyet okumak sünnettir. Bu konuda Übey b. Ka'b:

"Rasûlullah, Nas suresini okuduğu zaman, Fatiha suresine başlar, sonra Bakara suresinin başından "ve ülâike hümü'l-müflihûn"a kadar okur, hatim duasını yapar, daha sonra da kalkardı." (Suyûtî, ltkân, I / 313)

demektedir. Rasûlullah'ın, Kur'ân-ı Kerîm'i terkedilmiş bir vaziyette bırakmamak için böyle yaptığı rivayet edilmektedir (Kurtubî, Tefsir, I / 30).

Kur'an'ı Arapça orjinalinden okuyarak yapılan hatmin sevabı ayrıdır, mealini okumanın sevabı ayrıdır.