Mahkeme kararı ile boşanan kimseler, yeni bir nikâh kıymadan evliliklerine devam edebilirler mi? Veya kadın başka bir erkekle evlenebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslâmî hükümlere göre, bir kimsenin evli bulunduğu eşi ile aralarında üç nikâh bağı vardır. Her bir boşama ile bu bağlardan biri kopar. Üçü de koptuğu zaman, evliliklerini devam ettirmeleri dinen caiz olmaz.

Mahkeme yoluyla resmen boşanan eşler, dinî hükümlere göre bir bain talakla boşanmış olurlar.

Mahkeme yoluyla boşanan eşler, daha sonra tekrar evlenmek isterlerse, evliliklerini devam ettirebilmeleri için yeni bir nikâh akdi yaptırmaları gerekir. Bu takdirde daha önce başka bir boşama olmamış ise, iki nikâh bağı ile evlilikleri devam eder.

Mahkemenin ilk boşamasından sonra boşama gerçekleşmiştir. Kadın isterse boşandığı kimseyle yeni bir nikâhla evlenir, isterse -iddetini bekledikten sonra- bir başka erkekle evlenebilir.