"Ömürde bir defa üç ayları (Recep, Şaban, Ramazan) tam olarak oruç tutmak gerekir ya da çok faziletlidir." diyorlar. Peygamberimiz'in böyle bir sünneti var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Üç aylarda peş peşe oruç tutmak diye bir şey yoktur. Rasûlüllah (asm) ne kendisi böyle bir oruç tutmuş ne de ümmetine tavsiye etmiştir.

Ancak Şaban Ayında oruç tutmanın faziletlerinden söz edilmiş, hattâ Şaban'ı Rasûlüllah (asm)'ın tamamen tuttuğu olmuştur. (Buharî, savm 52)

Fakata, Ramazan dışında hiçbir ayı tam tutmadığı rivayetleri daha güçlüdür. (Buharî, savm 53; Müslim, siyam 34; Ibn Mâce, siyam 30; Tirmizî, savm 57)

Ayrıca, özellikle zorlanacak olanlar için, Şaban'ın son yarısında oruç tutmamak tavsiye edilmiştir. Tâ ki, Ramazan'a güçlü girilsin ve Ramazan orucu şevkle ve zevkle tutulsun. (bk. Fıkıh Ansiklopedisi)