Ölüm anında şeytan su ile göründüğü doğru mu?

Soru Detayı
Ölüm anında şeytanın ölen insana göründüğünü ve "Bana imanını ver ben de sana bu suyu vereceğim." dediği doğru mu? Can çekişen insan çok susar mış ve bu yüzden şeytan o kişiyi yanıltmaya çalışırmış diyorlar?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sekerat hâlindeki hastanın ağzı kuruyacağından, devamlı ağzına su damlatılmalıdır. Çünkü sekerat anında şeytan hastaya elinde bir bardak su ile yaklaşır.

İslam âlimleri ölüm döşeğindeki hastaya kelime-i tevhid telkin etmenin ve yanında bu kelimeleri söylemenin sünnet olduğunu söylemişlerdir. Resulullah (sav)

"Siz ölülerinize (yani ölmek üzere olan hastalarınıza) Lailahe illallahı telkin edniz."

Başka bir hadisi şerifte

“Kimin ki son sözü 'Lailahe illallah olursa' cennete girer."

Ölünün yanında Kur'an okumak da güzeldir. Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur:

"Kur'an'ın kalbi Yasin'dir. Bir kimse onu, Allahı ve ahiret gününü murat ederek okursa, Allah onu affeder. Onu ölülerinize okuyunuz."

(bk. Prof. Dr. Süleyman TOPRAK, Ölümden Sonraki Hayat)