Alkollü içecek satan bir mağazada çalışmaktayım, kazancım helal midir? Bu içkiyi alanların günahına ortak olur muyum?

Soru Detayı
Alkollü içki satan bir alışveriş mağazasında calışmaktayım. Reyon siparişleri ve dolumunu ben yapmaktayım. Satılan içkilrden alan insanların günahına ben ortak olacak mıyım? Satılan içkilerden ahirette bende sorguya çekilecek miyim? Ben kesinikle içki kullanmamaktayım. Sorunun cevabı benim için çok önemlidir.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslâm, içkinin içilmesini yasakladığı gibi, Müslümanlar arasında ticaretini de yasaklamıştır. Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:

"Peygamber (asm) içki konusunda on kişiyi lanetlemiştir: Sıkan, kendisi için sıkılan, içen, taşıyan, kendisi için taşınan, içiren, satan, parasını yiyen, satın alan ve kendisi için satın alınan..." (Tirmizî, Büyû', 59; İbn Mâce, Eşribe, 6).

İçki reyonunda çalışmak caiz değildir. Ancak diğer helal olan malların satıldığı reyonlarda çalışabilirsiniz. Bütün reyonlardan sorumlu iseniz kazancınızın tamamı haram olmaz bir kısmı haram bir kısmı helal olur.

Günaha sebep olan günaha katıkısı nisbetinde sorumlu olur; bizzat içmiş gibi günah almaz.