Herhangi bir maddi bedel ödemeksizin belli bir süreliğine nikah yapmak caiz midir? Bu yasaklanan "muta nikahı" tarifine uymuyor...

Soru Detayı
Belli bir süreliğine para karşılığında yapılan nikaha muta nikahı deniliyor ve yasak bunu biliyoruz. Peki para veya herhangi bir maddi bedel ödemeksizin belli bir süreliğine nikah yapmak caiz midir? Zira bu muta nikahının tanımına uymuyor? Böyle bir nikah caiz midir?.. Belirli bir süreliğine, ama parasız ve bedelsiz nikah...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mut`a nikâhı anlamında bir de "geçici (muvakkat) nikâh vardır. Bu da bâtıl bir nikâhtır. Aralarındaki ayrılık hemen hemen lâfız farkından öteye gitmez. Meselâ; geçici nikâhta, süreyle birlikte, evlilik ifade eden nikâh ve tezvic sözleri; mut`ada ise; temettu veya istimta`, yani "kadının cinsel yönlerinden yararlanma" anlamı ifade eden sözler kullanılır. Diğer yandan mut`a nikâhında, şahit ve süre sınırlaması şart değildir. Geçici nikâhta ise bunlar şarttır (İbn Âbidin, Reddü`l-Muhtâr, İstanbul 1984, III, 51, vd).

Yukarıdaki hükümden de anlaşıldığı gibi, bir bedel ödenmeden yapılan geçici nikah caiz değildir.