Abdestli olarak vefat edenin cenazesine Cebrail de katılır mı?

Soru Detayı
- Abdestli olarak vefat edenin cenazesine Cebrail'in de katılacağı doğru mudur? - Abdestli olarak ölmenin faziletini açıklar mısınız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdestli olarak vefat edenin cenazesine Cebrail'in de katılacağı anlamında bir hadis rivayet bulamadık.

Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:

 "Ölüm meleği geldiğinde abdestli olan kimseye şehitlik sevabı verilir.” (Beyhaki, Şuab, 4/285)

Bu hadis, Taberani ve daha başka kaynaklarda değişik senetlerle yer almaktadır. Ancak bütün senetlerde zayıf raviler olduğu için, bu hadis rivayeti zayıftır.

Ayrıca rivayetlerde, "ölürken abdestli olanlara ölümün kolay geleceği ve kelime-i şehâdeti getireceği" bildirilmiştir. (Mustafa b. Muhammed el-Hanefî, Zübdetül-Hakayık,, v.140b-141 a,  el yazma , Konya Yusufağa Kut. Nr. 54)

Bu rivayetlerden biri de şöyledir:

“Eğer her yatmaya vardığında, abdest alabilirsen bunu yap (bazı kaynaklarda: “Eğer sürekli, abdestli olmaya gücün yetiyorsa bunu yap").  Çünkü Ölüm meleği geldiğinde, abdestli olan kimseye şehitlik sevabı verilir.” (Taberani, el-Mucemu’s-sağir, 2/100; Suyutî, Şehu’s-Sudur, 1/48)

Hadisin senedinde zayıf bir ravi olan Muhamme b.Ebi Yezid vardır. Dolayısıyla bu rivayet de zayıf kabul edilir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, h. no:1470)

Diğer taraftan alimlerimiz, daima abdestli bulunmanın ve ölürken abdestli olarak ölmenin kabrin aydınlanmasına ve nurlanmasma sebep olacağını belirtmişlerdir. (bk. Mustafa b. Muhammed el Hanefi, Zübdetü'l-Hakayık, v. 140 b-141 a; bk. Süleyman TOPRAK, Kabir Hayatı)

Ölümün ne zaman geleceği belli olmayacağına göre, müminin her zaman abdestli olması, bu nimetten yararlanmasına vesile olur inşallah.