Ölen insanlar için "Toprağı bol olsun." demek, ne manaya gelmektedir? Ölen bir Müslüman için "Toprağı bol olsun!.." demek caiz değilmiş diyorlar.

Soru Detayı
Ölen bir Müslüman için "Toprağı bol olsun!.." demek caiz değilmiş. Zira bu söz gayri müslimler için kullanılıyormuş. Binaenaleyh bu sözü bir Müslüman, ölen bir kafir için söylemesi dua yerine geçmiyormuş, doğru mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Toprağı bol olsun." ifadesi, bir deyimdir ve farklı anlamlarda kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde "Allah rahmet eylesin" anlamında kullanıldığı gibi, bazı bölgelerde gayri müslimler için kullanılmaktadır. Bu deyime yüklenen anlama göre hüküm alır. Rahmet dilemek kastı ile bir gayri müslime "Toprağı bol olsun." demek doğru değildir.