Esma-i Erbeîn-i İdrisiyye hakkında bilgi verir misiziniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esma-i Erbeîn-i İdrisiyye adlı dua, Şeyh Suhreverdî Hazretlerinin bir münacatıdır. Allah’ın değişik isim ve sıfatları zikredilerek yapılan bir duadır.

Örneğin bu dua,

  “Ey her şeyin rabbi, varisi, razıkı ve rahimi olan Allah, seni tesbih ediyorum, senden başka ilah yoktur.” (bk. Mecmuatu’l-Ahzab,  Şazelî cildi, s. 362-364).

manasına gelen bir cümleyle başlamıştır

Bir not: Yıllardan beri "Mecmuatu’l-Ahzab" kitabını bilen ve elinde tutan kimseler olarak diyebiliriz ki, bu dua mecmuasındaki en faziletli duaları Bedüzzaman Hazretleri “Hizbü'l-Hakaik = Büyük Cevşen” adlı eserde toplamıştır. Orada, Hz. Osman’ın, Hz. Ali’nin, Şah-ı Nakşibendi’in, Abdulkadir Geylani’nin ve diğer bazı evliyaların dua ve münacatları yer almaktadır.

Daha önceleri pek çok duayı vird haline getiren Bediüzzaman’ın en son seçtiği duaların büyük bir kıymete haiz olduğunda şüphe yoktur. Bu sebeple, çok sevaplı duaları okumak isteyenin onu okumasını tavsiye edebiliriz...