"Allah ıslah etsin." diye dua etmekte bir sakınca var mıdır?

Soru Detayı
"Allah ıslah etsin." şeklinde dua etmenin mahzurlu olduğu söyleniyor; kaynaklarda böyle bir bilgi var mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Allah ıslah etsin." demekte bir sakınca bulunmamaktadır. Hadis-i Şerifte de böyle bir ifade yer almaktadır.

Râvi: Ebu Musa;

"Yahudiler, Resulullah (sav)'ın huzurlarında zoraki hapşırırlar ve bununla kendileri için yerhamukumullah demesini umarlardı. Resulullah ise onlara: "Allah size hidayet versin ve aklınızı ıslah etsin." derdi." [Ebu Davud, Edeb 101, (5038); Tirmizi, Edeb 3, (2740)]