Ahirette sürekli Allah'ın huzurunda bulunup, sonsuza kadar cemalini seyretme şerefinde bulunacak zatlar olacak mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayet ve sahih hadis kaynaklarında, cennette kimlerin en çok Allah’ın cemalini seyredeceği hususunda açık bir ifadeye rastlayamadık.

İslam alimlerinin -bazı emarelere dayanarak- bildirdiğine göre, cennette en sık Allah’ın cemalini müşahede edenler (dünyadaki zaman hesabıyla) günde sabah-akşam olmak üzere iki defa bu mazhariyete hak kazanan kimselerdir.  Nitekim, İmam Gazalî’nin bildirdiğine göre, vefatından sonra Süfyan Sevrî Hazretlerini rüyada görmüşler, durumunu sorduklarında “Allah beni affetti.” demiştir. Sonra Abdullah b. Mübarek’in durumunu sormuşlar, “Onun durumu çok yüksektir, günde iki defa Rabbin huzuruna çıkıyor/cemaliyle müşerref oluyor.” diye cevap vermiştir(bk. İhya, 4/493)