Diploma kiralamak caiz mi? Bu durumda aldığım para helal mi acaba?..

Soru Detayı
Ben ziraat muhendisiyim. Diplomamı bir un fabrikasına kiraladım, ancak kendim faal olarak çalışmıyorum. Bu durumda aldığım para helal mi acaba?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Bu diploma ne maksatla verilmiş ise o maksatla kullanılabilir. Bir dükkana asıp, o diplomaya sahip olmayan kişinin, o diplomaya sahipmiş gibi kullanması ve böyle kullandırmak sahtekarlıktır ve caiz olmaz.

2. Diplomanıza taalluk edilen meselelerde kanunen yasak olan bir iş yapıldığı takdirde veya bir hata yapılırsa siz de mesul olursunuz.

3. İşin ehli olan kimse, bir hata yaparsa mesul olmaz. Ehil olmayan birisi yaptığı hatadan mesul olur. Mesela bir doktor bir hastayı tedavi ederken hata etse mesul olmaz. Ancak doktor olmayan kişi bir doktorun diploması ile iş yapsa ve hata yapsa, hem kendisi hem de doktor mesul olur.