Erkeğin peruk takması caiz mi? Peruk üzerine meshedilir mi? Bir süredir kel olmamdan dolayı protez saç (peruk gibi insan saçından yapılma yapışmalı bir tür peruk) kullanıyorum...

Soru Detayı

Bir süredir kel olmamdan dolayı protez saç (peruk gibi insan saçından yapılma yapışmalı bir tür peruk) kullanıyorum. Bunu sadece kendim için kullanıyorum ve abdest alırken de bu protez saçın üstünü meshediyorum, caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peruk denilen takma saç, insanın saçından yapılmış ise haramdır. Onu satmak, satın almak haram olduğu gibi takmak da haramdır. Çünkü insan değerli bir varlıktır. Mübtezel bir hale getirilip onun saçını veya herhangi bir uzvunu "zaruret olmadıkça" satmak ve kullanmak haram olur.

Ancak peruk deve tüyünden, naylondan veyahut suni herhangi başka bir şeyden yapılmışsa, onu takmakta beis yoktur. Hakkında hiç bir şey varid olmamıştır.

Peruk olarak insan saçından başka bir şey kullanmasına izin verilmiştir. (bk. İbni Abidin V / 239)

Peruk üzerine yapılan mesh geçerli değildir. Bu bakımdan peruğu çıkarıp başa meshedilmesi gerekir.