"Yağmur yağarken yapılan dua red olunmaz." diye bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Taberânî, Müstedrek ve Deylemî'de nakledilen rivayet şöyledir:

"Müslüman kişi için üç vakit vardır, onlarda dua ederse, sıla-i rahmi kıran ve günah olan bir şey taleb etmedikçe, kendisine mutlaka icabet edilir:

- Namaz için müezzin ezan okurken susuncaya kadar,

- Savaşta iki saf karşılaşınca, Allah aralarında hükmedinceye kadar,

- Yağmur yağarken kesilinceye kadar." (İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 6/524).