Ezan vakti köpeklerin ulumasının, çakalların bağrışmasının bir hikmeti var mı?

Soru Detayı
Ezan okunma süresince köpeklerin havladığını ve uluduğunu duymaktayız. Bunu nasıl açıklayabiliriz? Köpekler neden tüm ezanlarda uluyorlar?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ezan okurken şeytanların kaçtığı hadis-i şerif ile bildirilmiştir. (Buhârî, Ezân 4; Müslim, Salât 19; Nesâi, Ezân 30)

Horozlar melekleri görünce öterler. (Buhari, Bedülhalk, 15) Hayvanlar bizim görmediklerimizi görebiliyorlar.

Ezan okunurken köpeğin uluması hayra alamettir; şeytanların kaçışını görmüş olabilir.