Şafii mezhebine göre, annemin süt kız kardeşinin erkek çocuğu süt yeğen olur mu?

Soru Detayı
- Süt yeğenle süt teyzenin birbirine dokunması abdesti bozar mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Annenizin süt kız kardeşinin erkek çocuğu süt yeğen olur.

Süt teyze ile süt yeğen mahrem olduklarından, birbirlerine dokunmaları abdesti bozmaz.

Unutarak veya kasden bir erkeğin derisinin yabancı bir kadının derisine değmesi ile dokunan ve dokunulanın abdestleri bozulur. Burada erkek ve kadından murâd, şehvet çağına bâliğ olan kimselerdir.

"Yabancı kadın"dan murâd, zevce ve diğer yabancı kadınlar gibi hiçbir zaman nikâhı harâm olmayan kadınlarla, zevcenin kız kardeşi veya zevcenin halası veya teyzesi gibi, zevcenin bulunması dolayısıyla o zaman için nikâhı muvakkaten harâm olan kadınlar yabancı durumundadırlar, dokunma ânında abdesti bozarlar.

Fakat nikâhı dâima harâm olan kadınlar abdesti bozmazlar. Erkeğin kızı, kız kardeşi ve annesi gibi. Şehvet çağına bâliğ olmamış küçük bir çocuğa veya diş, tırnak, kıl gibi şeylere değildiğinde, abdest bozulmaz[Muğni'l-Muhtac (Şerh'ü Minhâc) sa: 37].

İhtiyatlı bir kavle göre bu küçüklük devresi 7 yaşına kadardır. Bu yaştan sonra, ne kadar büyük olursa olsun abdesti bozar.

Süt emme (radâ') sebebiyle haram olanlar:

1. Sütanne, sütannenin annesi ve dalları.

2. Süt kız kardeş.

Süt mahremliğinin oluşması için, erkekle kızın aynı anneden süt emmiş olmaları yeterlidir. Eğer kız, erkeğin annesinden süt emmiş ise, o erkeğe ve o erkeğin tüm kardeşlerine haram olur. Şayet erkek, kızın annesinden süt em­miş ise, o kız ve kızın diğer kız kardeşleri o erkeğe haram olurlar. Ancak o kız ve onun kız kardeşleri o erkeğin erkek kardeşlerine helâldirler. Çünkü o kız, o erkeğin annesinin sütünü emmemiştir.

3. Süt kız kardeşin kızı.

4. Süt erkek kardeşin kızı.

5. Kişinin babası ile aynı kadından süt emen kız (süthala).

6. Kişinin annesi ile aynı kadından süt emen kız (sütteyze).

7. Kişinin karısından süt emen kız.

Kadının da sütbabası, sütoğlu, sütkardeşi ve sütkardeşinin oğluyla evlen­mesi haramdır.

(bk. Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali)