Kaş almadan, yalnızca iki kaşın arasını almak günah mıdır?

Soru Detayı

Kaş almak günahsa, bacak kılını almak neden günah değil? Sonuçta orada da kaş almakta olduğu gibi beğenmediğiniz bir yeri değiştiriyorsunuz ve size de herhangi bir zararı yok.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Normal kadın kaşının bir şekli (normal sayılan şekilleri) vardır. Bunların dışına çıkan, göze sakil gelen, sahibini çirkin gösteren ve bu yüzden onu rahatsız eden fazla kıllar alınabilir. Normal kaşları, modaya uyarak inceltmek, yerlerini değiştirmek... caiz görülmemiştir.

Kadının bacağında çıkan kıllar fıtri değildir. Kadının bunları kocasına güzel görünmek için alması caizdir. Çünkü başkalarının görmesi söz konusu değildir. Kaşlarda böyle bir şey söz konusu değildir. Kaş, kirpik vs. kıllar fıtri ve gerekli olan kıllardır. Yani insan kirpik ve saçlarını yolduramadığı gibi kaşlarını da yolduramaz; bu insan tabiatına aykırıdır.