Kurumumuz, personeline beş maaş kadar kredi açmakta olup, bu krediyi yıllık %3 faiz ile vermektedir. Bu krediyi kullanmak uygun mudur?

Soru Detayı
Kurumumuz, personeline beş maaş kadar kredi açmakta ve bu krediyi piyasa ve enflasyon oranının çok altında, yıllık %3 faiz ile vermektedir. - Kurumun personeline sağladığı bu tür krediyi kullanmak uygun mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Günümüzde "faizli kredi" adıyla verilen her türlü krediyi almak caiz değildir. Zaruret olmadıkça bunlardan uzak durmak gerekir.

Zaruret ise, kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu bireylerin sağlık ve güvenlik içinde yaşamalarını sağlayan vazgeçilmezleridir.

Çeşitli ihtiyaçları sebebiyle, nakit parası veya yatırımda tuttuğu malı bulunan kişinin, kendi imkânlarını ve faizsiz alternatifleri kullanmaksızın faizli krediye başvurması caiz değildir.