Rahatsızlığımdan dolayı doktora gittim, masturbasyon yapmam gerektiğini söyledi. Bu durumda caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm),

"Sizden evlenme çağına gelip de buna güç yetirenler evlensin, evlenmeye imkân bulamayanlar ise oruç tutsun." (Buhârî, Nikâh 2)

buyurarak, orucun şehveti azaltıcı özelliğine işaret etmiştir.

İstimna (erkekler için), istişha (bayanlar için) yani masturbasyon, fıtrata aykırı olduğundan hoş bir davranış değildir.

Ancak, cinsel duygusu baskın gelen ve bundan dolayı sıkıntıya düşecek veya sağlığı etkilenecek bekârlarla, eşiyle beraber olma imkânı bulamayan evlilerin alışkanlık haline getirmemesi kaydıyla istimna yapmalarında sakınca görülmemiştir. (bk. İbn Abidîn, Reddü'l-Muhtâr, Istanbul 1984, 4/27-28)

Hatta zinaya düşme korkusunun bulunması halinde, bunun gerekli olduğu belirtilmiştir.