“Allah insana kaldıramayacağı yükü yüklemez.” (Bakara, 2/286) ayetinin ahireti de kapsadığını söyleyemez miyiz?

Soru Detayı

- Ahirette kişinin kaldıramayacağı azabı yüklemesini beklememeliyiz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetten ahiret azabını da çıkarmanın isabetli olduğu kanaatinde değiliz. Çünkü evvela bu ayette söz konusu edilen ve bizim “yük yüklemez” diye tercüme ettiğimiz kelimenin Arapçası “la yükellifu”dur. Teklif kavramı, üstten gelen bir emir doğrultusunda kişinin yapması gereken bir görevdir. İslam’da “Efâl-i mükellefîn” denilen fiiller olarak adlandırılmaktadır.

O halde ayette söz konusu olan, “tekâlif-i diniye” denilen dinî görevlerdir. Ayetin açık manası şudur:

“Allah hiç kimseye gücünün üstünde bir teklif yapmaz / bir görev yüklemez...” (bk. Bakara, 2/286)

Nitekim İbn Abbas bu ayeti şöyle tefsir etmiştir:

Ayette söz konusu edilen yükümlüler Müslümanlardır. Allah onlara din işlerini kolaylaştırmıştır.

“Allah sizin hakkınızda kolaylık ister, zorluk istemez.” (Bakara, 2/185),

“Din konusunda, size hiçbir zorluk da yüklemedi.” (Hac, 22/78),

“Onun için gücünüz yettiğince Allah’a karşı gelmekten sakının.” (Tegabun, 64/16)

mealindeki ayetlerden de bu manayı anlamak mümkündür (bk. Taberî, İbnu’l-Münzir, ilgili ayetin tefsiri).

Kaldı ki,

“Girin oraya! (yani cehenneme). İster dayanın, ister dayanamayın, artık hepsi bir! Siz sadece ne yaptıysanız onun karşılığını bulacaksınız.” (Tur, 52/16)

mealindeki ayet ve benzeri ayetlerin ifadeleri bu konuda açıktır.