Hiç namaz kılmamış birisi hacca giderse ve hactan dönünce namaza başlarsa, önceki namaz borçları silinir mi?

Soru Detayı
Yirmi sekiz yaşına gelmiş ve hiç namaz kılmamış bir insan, hacca gitse ve hactan sonra namaz kılmaya başlasa, geçmiş namaz borçları silinir mi yoksa hala borçlu mu olur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz kılmayan birisi hacca gidiyor ve döndükten sonra da namaza başlıyor, namazlarını aksatmadan kılıyor ise, geçmiş kılmadığı namazları kaza etmesi gerekir. Her ne kadar hacda iken yaptığı tövbe istiğfarla, namaz kılmamaktan dolayı kazanılan günah affedilebilirse de, günah ayrıdır borçlu olmak ayrıdır.

Her hacca gidenin günahının affedileceği de kesin değildir; Allah dilerse affeder dilemezse affetmeyebilir.

Mazeretsiz olarak kılınmayan namazlar kaza edilir, ancak kaza etmekle mesuliyetten kurtulunmuş olmaz ayrıca tövbe etmek de gerekir.