Benim ismim "Âdem" ama arkadaşlar bana "Edım" derler; çoğu zaman ben de "Edım" adını kullanırım. Hz. Âdem'in adını böyle kullanmam doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Edım" yabancıların kullandığı bir isimdir. İslamî kültüre uygun değildir. Müslümanların kültürlerinden bu şekilde kopmaları sakıncalıdır. Edım ismini kullanmanız haram değildir. Ancak haram olmaması tamamen de masum anlamına gelmez. En azından Âdem ismini Edım şeklinde kullanmak İslamın ruhuna uygun olmayan, şuurlu bir mümine yakışmayan bir davranıştır.

Kültür, din ve ideolojinin bedenlenmesi, ete kemiğe bürünmesidir. Bu ikisini birbirinden ayırmak mümkün değildir.

Eğer birileri din ile kültürü birbirinden ayırmaya, aralarındaki bağı koparmaya kalkışırsa -zor olmakla beraber bunu yapabilirse- kültür ile beraber dîni de değiştirme yoluna girmiş olur. Bedenini parça parça kaybeden din gider (milletin hayatından çıkar) onun yerine yeni kültürün dîni veya dinsizliği gelir.

Kültür ile din arasında böyle bir bağ bulunduğuna göre; kültürün değişmesi dîni yakından ilgilendirir. İslâm'ın beş temel amacından biri dîni (Müslümanların hayatında İslâm'ı) korumaktır.