Kur'an'daki en kısa ayet ile en uzun ayet hangileridir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anlamlı en kısa âyet, bir kelime olan ve "yemyeşil" anlamındaki "müdhâmmetân"dır (Rahmân, 55/64). En uzun âyet ise bir sayfadır. Müdayene = (Borçlanma) ayeti diye bilinen Bakara suresinin 282. ayetidir. (Diyanet İşleri Başkanlığı, Dini Kavramlar Sözlüğü, AYET maddesi)

En kı­sa ayetler olarak şunlar sayılabilir: "Yâsîn" (Yâsîn, 36/1); "er-Rahmân" (Rahmân, 55/1); "Müdhâm-metân" (Rahmân, 55/64); "Sümme na­zara" (Müddessir, 74/21), "Ve'l-fecr" (Fecr, 89/1); "Ve'd-duhâ" (Duhâ, 93/1); "Ve'l-asr" (Asr, 103/1) (bk. T.D.V. İslam Ansiklopedisi, AYET maddesi)