Adet döneminde olan bir kadın, abdest aldıktan sonra yarım saat içinde namaz kılabilir mi?

Soru Detayı
Nişanlımın bir sorunu var, malum kadınların hayız zamanında bazı ibadetler yapılmıyor, genelde mübarek gecelere denk geliyor, bu mübarek gecelerden faydalanamıyor. birine sormuş, abdest alıp namaz kılabilirsin demişler abdest aldıktan yarım saat kadar bir süre adet olayı gerçekleşmiyormuş. Acaba bu ne kadar doğrudur aydınlatırsanız sevinirim.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Adet dönemindeki bir kadın için, abdest aldıktan sonra yarım saat içerisinde namaz kılınabilir diye bir durum söz konusu değildir. Adet döneminde namaz kılınmaz. Bahsettiğiniz konunun doğruluk payı yoktur.

Âdetli veya lohusa kadının namaz kılması câiz değildir. Hz. Peygamber (s.a.s), Fâtıma binti Ebî Hubeyş'e

"Hayız gördüğün zaman namazı bırak ve hayız hâlin sona erince, kanı temizleyerek guslet ve namaz kıl."

buyurmuştur. Buhâri'deki rivâyet şöyledir:

"Âdetin devam ettiği sürece namazı bırak, sonra boy abdesti al ve namaz kıl." (Buhâri, Hayz, 19, 24, Vüdû, 63; Müslim, Hayz, 62; Ebû Davûd Tâhâret, 109).

Âdetli kadın, kılamadığı namazı kaza etmez, orucu ise kaza etmesi gerekir. Hz. Âişe (ra) şöyle demiştir:

"Biz Rasûlullah (s.a.s) devrinde âdet görüyorduk. Namazı kaza etmekle emrolunmadığımız halde, tutamadığımız orucu kaza etmekle emrolunuyorduk." (Buhârî, Hayz, 20; Ebfı Dâvud Tahâre,104; Tirmizî, Savm, 67; Nesaî, Hayz,17; Siyâm, 64).

Adet döneminde kadın hiç bir şekilde namaz kılamaz. Diğer yandan zikir çekebilir, dua edebilir; bunlara bir mani yoktur. Hatta özel günlerindeki bir bayanın kıbleye doğru oturarak zaman zaman tesbih çekmesi, dua etmesi isabetli bir davranış olur; böylelikle adet gördüğü günlerinde bu şekilde manen beslenmiş olur.

Hayızlı ve nifaslı kadınların veya cünüplerin kunut vs gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Hazret-i Peygambere salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur.

Hayız ve nifaslı halde olanlar, Kur'an-ı Kerîm'i okuyamamakla beraber, onu dinleyebilirler.

Hayızlı olanlara dua konusunda bir sınırlama getirilmemiştir, her türlü duayı okuyabilirler.