Hamileyken namaz kılınabilir mi; kılınırsa nelere dikkat edilmelidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hamile bir kadının namaz kılması gerekir. Adil, yani dinin asgari farzlarını yapan ve büyük günahlardan sakınan uzman bir doktor, namaz kılarken ayakta durmasının sakıncalı olduğunu söylemişse, bu durumdaki bir hâmile namazlarını oturarak kılabilir.

Tıbbî verilere ve İslâm hukukçularının çoğunluğuna göre hamile kadın, hayız görmez. Dolayısıyla hamile kadında kanama görülse bu hayız kanı olmayacağı için kadın namaz ve oruçla mükelleftir. Özürlü (müstehâze)lerin hükümlerine tabi olarak abdestli olmak şartıyla namaz kılabilir, Kur'ân'a dokunabilir, Kur ân okuyabilir, camiye girebilir.

Hamile doğum yapar yapmaz artık nüfesa (lohusa) olur. Kan kesilip gusl edince normal hükümlere tabi olur ve dinî vecîbelerini îfa eder.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Hamileyim ve aynı zamanda âdet (hayız) görüyorum, bu halde namaz kılabilir miyim?..

LOHUSALIK (NİFAS)