Yüzüstü yatmak neden uygun görülmüyor?

Soru Detayı
Yüzüstü yatmak neden uygun görülmüyor?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yüzüstü yatmak haram değildir. Ancak Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu yatış şeklini uygun görmemiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), mescidde bu şekilde yatan birisini uyandırmış ve

"Bu şekilde yatmak Allah'ın sevmediği bir yatış şeklidir." buyurmuştur. (Ebû Dâvud, Edeb, 95; Tirmizî, Edeb 21)

Görüldüğü üzere, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yüzükoyun yatmayı uygun görmemiş ve "Allah'ın sevmediği bir yatış" şekli olduğunu bildirmiştir. (bk. İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 16/168)

Bu nedenle -Müslüman olmayanlara benzeme niyeti olmaksızın- yüzüstü yatmak, haram veya günah değilse de, adaba aykırı olduğu gibi sünnet sevabından mahrum kalmaya neden olur.