Peygamber Efendimiz'in kızı, Hz. Fatıma'nın orjinal ismi ve bu ismin manası nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Fatıma'nın ismi: Ümmü'l-Haseneyn Fâtıma bint Muhammed ez-Zehrâ.

Zehebî'nin belirttiğine göre künyesi "babasının annesi, anam" mânasına gelen "Ümmü ebîhâ" idi.

Bu künyeyi almasının sebebi, Fâtıma'yı an­ne sevgisiyle seven Resûlullah'ın kendi­sine bu şekilde hitap etmesi olmalıdır.

Lakabı "beyaz, parlak ve aydınlık yüzlü kadın" anlamında Zehra olmakla bera­ber "iffetli ve namuslu kadın" anlamın­daki Betûl lakabıyla anıldığı da görül­mektedir. (Ebû Nuaym, Hilye, II, 39)

Fatıma isminin anlamı:  1. Sütten kesilmiş. 2. Kendisi ve zürriyeti cehennemden uzak kılınmış.

(bk. T.D.V. İslam Ansiklopedisi, M. Yaşar Kandemir, FATIMA mad., İstanbul 1995, XII/219)