Mümin yalnızlığı sever, münafık topluluğu sever (Gazali, Kalplerin Keşfi) anlamındaki söz hadis midir?

Soru Detayı
- Münafık neden kalabalığı sever?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet şöyledir:

Peygamber Efendimize (asm) "Mümin ve münafık kimdir?" diye sormuşlar, Peygamber'imiz şu cevabı vermiştir:

"Müminin gözü namazda, oruçta olur, münafığın gözü ise -hayvanlarda olduğu gibi- yemekte, içmekte, ibadet ve namazdan uzak durmakta olur.

Mümin, eli vardıkça sadaka verir, Allah'dan günahlarının affedilmesini diler. Münafık ise ihtiras ve boş kuruntular peşindedir.

Müminin Allah'dan başka hiçbir kimsede umudu olmaz, münafık ise Alllah'dan başka herkese umut bağlar.

Mümin, dini yerine malını feda eder, münafık ise malı uğruna dinini satar.

Mümin Allah'dan başka hiç kimseden korkmaz. Münafık ise Allah'dan başka herkesten çekinir.

Mümin iyilik işlemekle birlikte ağlar, münafık ise kötülük işlediği halde güler.

Mümin yalnızlıktan ve kendi başına kalmaktan hoşlanır. Münafık ise kalabalıktan hoşlanır.

Mümin tohum eker, (yapıcı ve üreticidir) kargaşalıktan hoşlanmaz, münafık ise yıkıcıdır, bununla birlikte emeksiz ürün peşindedir." (bk. Gazali, Kalplerin Keşfi, Yedinci Bölüm)

“Mümin yalnızlığı sever; münafık ise topluluğu sever.” ifadesini şöyle anlayabiliriz:

Mümin bütün varlığını Allah’a dayandırdığı için, ondan başka kimsenin iltifatlarını aramaz. Her zaman rabbinin ibadetiyle meşgul olmak ister. Fikri, zikri ibadetini sağlam yapmak için insanlardan uzak durmak ister.

Münafık ise, gerçekte Allah’tan bir sevap beklemediği için, bütün maksadı insanların iltifatını kazanmaktır. Bu da ancak onlarla beraber olmasıyla mümkündür.