Gümrük memuru, denetlemeye gitmediği halde, araç parası alması helal olur mu?

Soru Detayı

- Gümrüklü eşyalar sevk edilirken refakat memuru görevlendirilir. Kanun, “Memurun refakati firma tarafından tahsisli araçla sağlanırsa yolluk yatırılmaz, araç yoksa taksi bedeli yolluk memura verilmek üzere yatırılır.” der. - Ancak araç tahsis edilse de her halükarda bu para yatırılmakta, araç olmasa bile %80 memur yoğunluktan bu refakate gidemiyor. Gümrük bunu zaten biliyor. Sırf memura gelir olsun diye böyle yapıyor. Bu para eşit paylaştırılıyor. - Bir gider için yatırılan bu paranın bu şekilde gelir olması caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Memura araç tahsis edilmiş ise, ayrıca araç parası alamaz.

Araç parası verilmediği takdirde memur işi aksatıyor veya engelliyorsa, aldığı rüşvet olur.

Memurun, denetlemeye gitmediği halde araç parası alması da caiz olmaz. Bu para zorunlu olarak veriliyor ve iade imkanı yoksa, ihtiyaç sahiplerine verilir.