Kişinin kendi yatağında çıplak olarak uyuması dinimize göre uygun mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çıplak olarak örtü altında uyumak caizdir. Örtüsüz çıplak uyumak ise, her zaman insanın yanında bulunan melekler bundan dolayı sıkıldığı için, çıplak bulunmak uygun görülmemiştir.

Bu konuda Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Çıplak durmaktan sakının, çünkü sizden ayrılmayan ancak abdest bozarken ve hanımınızla cinsel ilişki yaparken ayrılan melekler vardır, onlardan haya edip onlara karşı saygılı olunuz.(Tirmizi, Edeb, 42)

Yani onlar sizin çıplaklığınızdan utanır ve sıkılırlar.