Kuran okunurken bir şey yeyip içmenin hükmü nedir?

Soru Detayı

Kuran okunurken bir şey yeyip içmenin hükmü nedir? Kuran okunurken orada bulunanların hepsinin dinlemesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuran okuyan kişinin okuma işlemini devam ettirirken, yeyip içmesi düşünülemez. Ama okumaya ara verdiğinde yeyip içebilir. Zaten hem yeme hem de Kuran okuma işi aynı anda yapılamaz.

Kur'an-ı Kerîm'i dinlemek farz-ı kifâyedir. Bir mecliste Kur'an okunurken, dinleyenin bulunması, dinlemeyenlerden mesuliyeti kaldırır. Ancak başka işlerle meşgul olan kimselerin yanında yüksek sesle Kuran okunması uygun görülmemiştir.

Burada önemli olan dikkatle dinleyip başka şeylerle meşgul olmamaktır. Yemek yemek de herhangi bir meşguliyettir.

Eğer kasetten veya bilgisayardan Kur'an dinleniyosa, başka mübah meşgalelerde bulunmanın bir sakıncası yoktur.