Namaz kılarken gözleri kapatmanın / yummanın hükmü nedir?

Soru Detayı

- Bir mümin, herhangi bir özrü olmaksızın gözü kapalı olarak namaz kılabilir mi; İslam'da bunun hükmü nedir?
- Namazda secde esnasında gözlerin açık mı olması gerekir?
- Secdede topuklar bitişik mi olmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz kılarken gözleri yummak mekruhtur. Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (a.s.m.),

“Sizden biriniz namaza kalktığı zaman gözlerini kapamasın.”

buyurmuşlardır. Çünkü namaz kılarken secde yerine bakmak sünnettir. Gözleri yummak da bu sünneti terk sayılır. Yalnız buradaki mekruhluk tenzihîdir, büyük bir vebali yoktur.

Ancak namazda bakılması caiz olmayan bir şey görmemek için veya dikkati dağıtacak bir şey gözüne ilişirse, yahut görülen şeylerden ilgisini kesmek düşüncesiyle namazın mânevî hazzı olan huşûu temin maksadıyla göz yumulabilir. Bunda kerahet olmaz.

(bk. Mehmed PAKSU, Aileye Özel Fetvalar)