Diş macunu ile dişleri fırçalamak, misvak kullanmak orucu bozar mı?

Soru Detayı
Nafile oruç tutan birisi dişini diş macunuyla fırçalarsa orucu bozulur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oruçlu kimse için su ile ıslatılmış misvak ve fırça kullanmak, İmam Ebû Yûsuf'a göre mekruhtur. İmam-ı A'zam ile İmam-ı Muhammed'e göre ise oruçlunun su ile ıslatılmış misvak veya fırça kullanmasında hiç bir kerâhet yoktur.

Oruçlu iken diş macunu sürülmüş fırça kullanmakta ise, mutlak anlamda kerâhet vardır. Sakınmak gerekir. Ama oruç bozulmaz.

Orucun bozulması açısından, farz veya nafile oruç arasında bir fark yoktur.