Cüz dağıtarak Kur'an-ı Kerim hatmi yapılabilir mi?

Soru Detayı

Bazıları "Birden fazla insanın cüz paylaşıp kendi aralarında okuduğu hatim, hatim olmaz. Hatmi tek kişinin okuması gerek." diyorlar. - Birden fazla insan bir araya gelip cüz paylaşarak hatim yapamaz mı? - Bu şekilde okunan hatim vefat etmişlere hediye edilemez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, cüz dağıtarak Kur'an-ı Kerim hatmi yapılabilir.

Hatim, Kur'an-ı Kerim'in baştan sona okunmasıdır. Bunu bir kişi tek başına yapabileceği gibi, birkaç kişi kendi aralarında cüz paylaşıp da Kur'an-ı Kerim'i hatmedebilirler ve vefat edenlerin ruhlarına hediye edebilirler. Bunun aksini söylemek doğru değildir.

Müslümanların bu özelliği şirket-i maneviyeden gelmektedir. Mesela, dört-beş adam iştirak niyetiyle biri gazyağı, biri fitil, biri lâmba, biri şişe, biri kibrit getirip lâmbayı yaksalar, o lambadan akseden ışıktan hepsi tamamiyle istifade eder. Birisinin istifadesi diğerine mani olmaz. Hepsi sanki kendisi yapmış gibi bu ışıktan istifade eder. Bunun gibi Kur'an-ı Kerim'i birkaç kişi bir araya gelip hatmetmesiyle, hepsi sanki bir hatim indirmiş gibi sevap kazanır. Çünkü manevi şeylerde bölünme olmaz.