Ev veya iş yerinde birkaç kişi ile cuma namazı kılınabilir mi?

Soru Detayı

İş yerinde cuma namazına izin verilmezse, diğer mezhepler taklit edilerek bir imam tayin edilip, en az üç kişi olmak üzere herhangi bir evde cuma namazı kılınabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefî mezhebine göre cuma namazının sıhhat şartları yedidir:

1. Şehir olması,

2. Varsa Sultan'ın izni,

3. Vaktin girmesi,

4. Hutbenin okunması,

5. Hutbenin namazdan önce okunması,

6. Cemaatle eda edilmesi,

7. İzn-i 'amm, yani cuma namazı kılınan yerde herkesin oraya girişinin serbest olmasıdır.

Bu açıklamalara göre, kişiye özel bir yerde cuma namazı kılınmaz.