Adak etinden, yemesi yasak olan kimseler yemişse ne yapmaları gerekir?

Soru Detayı
Bir yakınım askerden geldikten sonra ailesi adak niyetlerini bayramın 1.günü yerine getirip etinden hem kendileri hem de askerden gelen kişinin kendisi, eşi, çocuğu yemiş. Bu konuda ne yapılmalı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Adanan şey eğer koyun, keçi ve sığır gibi kurban olması caiz olan bir hayvansa, bu hayvan kesildiğinde onun etinden nezrin sahibi yiyemeyeceği gibi, usül ve fürû tabir edilen yakınları da yiyemez. Yani, o kişi ile birlikte anası, babası, dedesi ve ninesi ile çocukları ve torunları, hanımı yiyemez. Fakat kayın validesi, kayın pederi yiyebilir.

Adak olarak kesilen bu hayvanın etini fakire tasadduk etmek gerekir. Adak zenginlere verilmez.

Bu etten adak sahibi ve yakınları yerse, yedikleri etin kıymetini tasadduk etmeleri gerekir.

Ayrıca adak etinden istfade eden kimse, o etten adak sahiplerine ikram etse de câizdir, yiyebilirler.