Peygamberimiz'in erkek çocuklarının erken yaşta vefat etmelerinin hikmeti nedir?

Soru Detayı

Ben bir kitapta Efendimiz (asm)'in neden daha fazla yaşamadığının hikmetini okumuştum. Buradan bir arkadaşım da Efendimiz'in oğullarının çocuk yaşta vefat etmesinin hikmetini bana sordu. Bilemediğimden ben de sizden bizi aydınlatmanızı istirham edeceğim?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimizin Çocuklarının Erken Yaşta Vefat Etmelerinin Hikmeti:

İbni Abbas (r.a) anlatıyor: Resulullah’ın (asm) oğlu ölünce, Resulullah cenaze namazı kıldı ve:

“Onun cennette bir süt annesi olacaktır. Eğer yaşasaydı sıddık bir nebi olacaktı ve hiçbir Kıpti köleleştirilmeyecekti.” buyurdu. (İbn Mace)

Resulullah (asm)’ın çocuklarının vefat etmesinin hikmeti, eğer yaşasalardı nebi olacaktı. Peygamberimiz'den sonra başka bir peygamber gelmeyeceği için, erkek çocukları küçük yaşlarda vefat etmiştir.

(Kaynak:  Prof. Dr. İbrahim CANAN, Kütüb-i Sitte)